Csapda lövés. A Sheik emirátus és az olimpiai bajnokok a Belarusz Kupaért küzdenek

2007. augusztus 9–12-én a minszki Sportklubban zajlott a Fehéroroszország Open Sport Cup csapda lövöldözésében. A sportolók két „olimpiai” diszciplínában versenyeztek - „Skit” és „Trap”, valamint a „Compact Sporting”. Ezek a versenyek valóban egyedivé váltak - a világ legerősebb lövészei harcoltak a győzelemért, köztük az olimpiai bajnokok és az Egyesült Arab Emírségek Sheikhje - Ő magassága Saeed bin Maktoum Al Maktoum.
Az Belarus Open Cup ötödik alkalommal került sor Minszkbe. Ezek a versenyek minden évben egyre nagyobb érdeklődést mutatnak a lövészek körében. Ebben az évben 10 országból körülbelül 160 lövő vett részt a versenyen. A kupa történetében először a résztvevők földrajza olyan széles volt. A szomszédos országok sportolói örömmel érkeznek Belaruszba, nagyon egzotikus országok mesterlövészei is megjelennek. Tehát a ciprusi lövöldözők gyakran látogatnak ide, és tavaly az Egyesült Arab Emírségek képviselője, Seyf Fetai "kikövezte az utat Minszkbe", aki megszerezte az első helyet a "Skit" fegyelemben (lövöldözés egy kerek állványon).
Seif nyilvánvalóan a versenyekről szóló története annyira lenyűgözte az Egyesült Arab Emírségek csapatát képviselő kollégáit, hogy ebben az évben hét lövészből álló egész csapat érkezett, hogy vegyen részt a versenyen, Sheikh Saeed bin Maktoum Al Maktoum vezetésével. Mellesleg, a sheik meglehetősen ismert lövöldözős ma a 18. helyet foglalja el a "Skeet" tudományág világranglistáján.

Annak ellenére, hogy rengeteg munka volt az újságírókkal, a Sydney 2000 olimpiai bajnoka, Daina Gudzinjaviciute (Litvánia), a jelenlegi világbajnok, észt Andrei Ineshin, a 2004. évi athéni olimpia bajnok, orosz Aleksej Alipov és az egyik vezető megérkezett a versenyen való részvételhez. Valerij Shomin orosz csapatának, akinek nagyon reális esélyei vannak a dobogóra emelkedni a pekingi olimpián, a Sheikh Saeed Al Maktoum lett az igazi lelet az írási és filmkészítési testvériség számára. A verseny megnyitása előtti hagyományos sajtótájékoztatón szinte az összes kérdést feltették neki. Mellesleg, a sheik nagyon társaságosnak bizonyult, és az újságírók szem előtt tartva a kíváncsiság folyamatos fényét, a sajtótájékoztató végén bejelentette, hogy kész minden kérdésre magánkézben válaszolni. A Saeed Al Maktoummal való közvetlen kapcsolat szinte hosszabb ideig tartott, mint maga a sajtótájékoztató ...
A sajtó szó szerint mindent érdekelt - a vendég menüjétől kezdve a családi állapotáig és a lőtér eredményeihez. Mint kiderült, a sheik 1995 óta vesz részt a lövészetben, bár gyermekkorában először vett fegyvert: a sheik családjában a lövöldözés az egyik kedvenc hobbi. Egyébként Said Al Maktoum inkább agyaglemezeken „vadászik”, mint az élő vadon. Az atlétikai teljesítmény tekintetében leginkább büszke arra, hogy győzedelmeskedett a 2003-as indiai ázsiai játékokon. Aztán a sheiknek sikerült 125 célt elérnie a 125 közül! A legutóbbi, 2006-os ázsiai játékokon második helyezést ért el.
Minszkben a Sheikh Said Al Maktoum, akit a közönség szeret, a Skit fegyelemben lépett fel. Andrei Gerašchenko, a belorusz atléta ugyanabban a tudományágban valóban azt állította, hogy a döntőbe jutott. Sajnos Andreinek nem volt elég egy kicsit - csak egy hiányosságra tett többet, mint Ronaldas Racinskas (a litván mind a Compact Sportingban, mind a Skeetben játszott), és elveszítette a vágyott hatodik helyet.
A döntő kiderült, hogy több mint feszült - a sportolók nagyon ritkán fordultak el, és minden hiba a dobogóra tett nyíl helyekbe kerülhet. Ennek eredményeként az orosz Valeri Shomin, csak egyszer hiányozva, elnyerte az első helyet, de a második sorsát egy „lövöldözés” határozta meg: a Sheik Emírség Al Maktoumot mondta a lett Boris Timofeev ellen. Mindkét sportoló kifogástalanul végezte az első megközelítést. De a második alkalommal Boris Timofeev hiányzott ... Az arab Emírségek egyik vendége, aki a második helyet szerezte meg, megtiszteltetésben részesült, mintha győztes lenne!

Kicsit később megtörtént a díjátadó ünnepség, amely zökkenőmentesen interjúvá vált a nyertesekkel és a nyertesekkel. És ismét a sheik volt különösen népszerű, aki annak ellenére, hogy fáradt, egyetlen újságírót sem utasította el a beszélgetésben. Azt mondta, hogy nagyon elégedett a verseny eredményével. Végül is, amint kiderült, Said Al Maktoum Fehéroroszországba utazott, mindenekelőtt azért, hogy elõsegítse a fülkék lövöldözését és kipróbálhassa a versenyt a világ legjobb lövöldözésével (véleményünk szerint azonban maga a sheik is belép ebbe a kohorszba). Kiderült, hogy nyertes lett, szinte elérte az „aranyat”, és mögötte hagyta a világbajnokot, Andrei Ineshin-t, aki az ötödik helyet szerezte!

A szétválással Sheikh Saeed Al Maktoum dicsérte a minszki versenyek szervezésének szintjét. Elmondása szerint a versenyt a "legmagasabb szinten" tartották, mert Belaruszban "vannak olyan emberek, akik tudják, hogyan kell megszervezni a versenyt". A sheik szerint Fehéroroszországnak minden esélye van a 2009-es világkupára. "Csak annyit kell tennie, hogy a Nemzetközi Puskaunió képviselőit elhozzák a Sportklubba, és csak megmutassák nekik a klubot" - mondta Said al Maktoum. „Nagyszerű lenne, ha a világkupának egyik szakaszát Minszkben tartják” - tette hozzá.